Kliensem 3,5 hónapos kisfiú, jobb felkar törés, műtét, behelyezett drót rögzítéssel
Műtét utáni rehabilitáció és valószínűleg a fájdalom miatt átmenetileg elhanyagolt végtag ismételt használata. Anyuka elmondása szerint a műtét óta nem használja a jobb karját. Játszószőnyegen kezelem. Csörgőkkel, játékokkal kötöm le a figyelmét, néha énekelgetek.
1. Jó általános állapotú kisfiú, érdeklődő, Játékokra figyel, követ. Bal kezével tárgyakért nyúl. Jobb karját nem használja. Fájdalmat nem jelez. Jól eszik, alvása is rendben van. Igazi vaskos testalkatú jó súlyban lévő kisfiú. Nyaka picit rövidült, vállait felhúzva tartja. Karjait nem lehet a fej mellé felhajlítani.
2. Az előző kezelés után nagyot aludt. Más számottevő változást nem észleltek szülei. Fájdalmat továbbra sem jelez. Bal oldalára elfordul. Ha hasra rakják fejét emeli, mindkét kezére támaszkodik, de hamar elfárad és sírással jelzi a számára már nehéz, kellemetlen szituációt. Kezelés előtt, az átmozgatáskor karjait a feje mellé szeretném felhajlítani, de védi, feszíti, könyökeit sem lehet kinyújtani. Nem csak a sérült oldalon. Kompenzál, mindkét váll izületét védi.
Kezelés után az Anyukával megbeszéltem, hogy otthon finoman mozgassa át naponta 2X a vállat. Fej mellé hajlítás. Karokat a test előtt keresztezze alkalmanként 5X, váltva hol a jobb, hol a bal kar legyen felül. Játékok megfogása középre nyúlással, két játék össze ütögetése. Hasonlét, hason játék, kartámasszal.
3. Kliensem 4 hónapos lett. Elkezdte a jobb karját is mozgatni! Hasról hátra visszafordul bal karján gördüléssel. Látható különbség még van a két kar között, de már mozdítja, újra használni kezdte, rátámaszkodik hasonfekvésben is. Finom mozgása, fogása még nem jött vissza. Öklét ki tudja nyitni a jobb oldalon is. A kar fej mellé felhajlítása a teljes terjedelemben továbbra is akadályozott. Bal oldal irányában elfordul az oldalára, jobbra nem. a jobb felkarját nem meri a forduláskor bekövetkező súly ránehezedésének, terhelésnek kitenni. Anyuka láthatóan megnyugodott a kar újra mozgatásától. Elkezdtük a hasra fordulást gyakorolni görgetéssel. Bal oldal irányában pici segítséggel átgördül, jobb irányba csípőjével, jobb lábával kiaraszol a gördítési irány elől. Nem mer, nem akar jobbra fordulni.
4. Kezelés. Megfordult a hasára. természetesen csak a balra irányt részesíti előnyben. Jobbra meg sem próbálja. De eredménynek könyveljük, hogy az oldalára már elfordul jobbra is. Általános közérzete jó, finommozgásai is szebbek. Játékot elvesz jobb kezével is, játék közben átteszi egyik kezéből a másikba, két játékot össze üt. Sebészeti kontrollon voltak ahol mindent rendben találtak. Meg voltak elégedve a kar és kéz mozgásaival, használatával. Kontroll két hónap múlva. Javasolják az eddig megkezdett rehabilitáció/gyógytorna/manuál terápia folytatását. Anyuka határozottan megnyugodott, nyilván a sebész elégedettsége is közrejátszott. Az otthoni feladat továbbra is a karok átmozgatása, a kar fej mellé felhajlítása, görgetés mindkét oldalra.
5. Kezelés alkalmával karjai között használat közben már alig vehető észre különbség. Jobbra nem fordul át a hátáról a hasára, de balra sokszor. Hason szívesen eljátszik, támaszkodásra már jól használja a jobb karját is. Finommozgásai teljesen rendeződtek.
Kezelés közben gyakoroltuk a hátról hasra fordulást gördítéssel a jobb oldal irányába is. Határozottan kisebb az ellenállása mint eddig. Nagyon óvatosan és lassan, de át lehet őt gördíteni. Nem jelez fájdalmat. Javaslat: görgetés mindkét irányba és az eddig gyakorolt kar torna.
6. Ügyesen gyakorolnak otthon. Magától nem fordul a jobb irányba hasra, de egyre jobban elviseli azt, és nem ellenkezik ha jobb irányba görgetik a tornáztatások alkalmával. Nagyon aktív szívesen és sokat van hason. Balra azonnal és rutinból fordul. Játszik, gőgicsél, sokat nevet. Jól eszik és jól alszik. Kezelés közben a fogás gyakorlása mellett a kúszáshoz szüksége 3 pontos támasz felvételét gyakoroltuk és az asszisztált kúszatást talp alátámasztással.
7. Kliensem 5 hónapos lett. Jobb irányba is átfordult magától a hátáról a hasára és vissza is. Jókedvű kiegyensúlyozott. Forgását egyre jobban kidolgozza. Bal irányba már rutin szerűen átfordul, szinte perdül. Talpai alátámasztására ráterheléssel és elrugaszkodással reagál. Örül a térbeli elmozdulásnak. Ha van kellő motiváció addig ügyeskedik amíg eléri amit szeretne. Otthoni javaslat az asszisztált kúszatás. Ettől a ponttól, a heti kezeléseket két hetente folytatjuk.
8. Kliensem mozgása gyönyörűen fejlődik. Forog mindkét irányba, kúszik. Lábait maga alá húzza „nyuszizik” előre, hátra mozgással. Négykézlábra áll. Kezelés közben egyre nagyobb teret jár be kúszással, Érdeklődik, kipakol, mindent szájába vesz. Elkezdett fogzani. Nem kapott új feladatot otthonra mert nem szeretném erőltetni a mozgás fejlődését. Minél jobban kidolgozódik egy egy mozgás forma ( jelen esetben a kúszás) annál jobb.
9. Négykézlábra áll, pár mászó mozdulatot tesz, már ruti szerűen kúszik. Forog. Kezeiben nem érezhető semmilyen eltérés, különbség. Finom mozgásai is rendben vannak. Jövő héten sebészeti kontrollra mennek és ha mindent rendben találnak a következő héten kiveszik a karjából a drótot. Kezeléseket játszószőnyegen végzem. Néha úgy kell becserkésznem egy-egy mozdulat elvégzéséhez. Két alsó foga kibújt, jönnek a felsők. Éjszaka felsír, valószínű a fogzása miatt. Az anyukának javasoltam, hogy a műtét után minimum két kezelést végezzünk el heti rendszerességgel.
10. Kliensem jól viselte a műtétet amit ambulánsan egynapos bentfekvésben, már aznap délutáni hazamenetellel sikeresen elvégeztek. A kontroll RTG –nen a vizsgálatot végző orvos azt mondta, hogy nem lehet megmondani a törés helyét, Nyomtalanul gyógyult. Mind eközben kis kliensem mászni kezdett négykézláb. Négykézlábas helyzetből oldalra kiül, majd „Z” ülésbe feltolja magát ülve játszik. Kapaszkodik mindenbe, húzza felfelé magát.
11. Kezelés idején kliensem kapaszkodva feláll. Mászik. Ülve játszik. Már a tisztába tevéshez is alig lehet háton fekve tartani. Ügyes, okos, vidám kisfiú. A kar sérüléséből gyönyörűen felépült, semmilyen maradandó eltérése nincs. Anyuka nagyon meg van elégedve az elért eredménnyel. Körzeti orvosa és védőnője is elégedett. Egy utolsó búcsú kezelést kapott. Ha majd önállóan járni kezd még ránézünk a tartására de egyébként csak panasz esetén jelentkeznek.
Két hónappal később telefonon beszéltem az anyukával, aki újságolta hogy kisfia megtette első önálló lépéseit. Jól vannak, és egyéb elfoglaltságaik miatt nem kértek még kontroll időpontot. Megbeszéltük hogy akkor találkozunk, mikor kialakult a járása. Nagyon szép eredménnyel zártuk a négy hónapos közös munkát. Igazi öröm volt egy egészséges vidám babával dolgozni !!
Beküldte: Zagyva Judit